הרחובות האחוריים

פרויקט גמר 2023

פרויקט ה"רחובות האחוריים" נולד מתוך הדאגה לביטחונם ולפגיעות שחווים הולכי הרגל ברחובות תל אביב. בשנת 2023, המעבר מחנויות מסורתיות לרכישות און-ליין ומערך שירותי משלוחים המקיף את כל תחומי החיים יוצר לחץ רחב היקף על התשתיות של העיר.

כיום, רשת הכבישים הנוכחית מתקשה להכיל את המספר ההולך וגדל של כלי רכב זעירים (כלי מיקרו-מוביליטי) וכלי רכב דו וארבע גלגליים, דבר היוצר תחרות על המרחב וכתוצאה מכך תנועה מהירה חודרת לשטחים ציבוריים ייעודיים המוגדרים להולכי הרגל.

מספר תאונות הדרכים שבהן מעורבים הולכי רגל עלה, מה שמוביל לתחושת חוסר ביטחון גוברת בעת שימוש במדרכות ובשטחים ציבוריים ברחובות העיר.

 

כדי להתמודד עם אתגרים אלו, הפרויקט מציע מערכת הנשזרת אל הרשת העירונית הקיימת ומשלימה אותה. במקום ליצור תחרות עם הרחובות הקיימים, מערכת זו משתמשת בשטחים לא מנוצלים בין מבנים, שמשמשים היום לחנייה, אחסון או בנייה בלתי חוקית- על מנת לייצר סביבת הולכי רגל עירונית, בטוחה ורציפה. זוהי סביבת רחובות אינטנסיביים בהם ההעדפה מוענקת באופן בלעדי להולכי רגל. מעין "אפלייה מתקנת" ומבלי לפגוע בהתנהלות הסדירה ברחובות הקלאסיים, תוך מתן הזדמנות טבעית להתפתחות תהליכים האופייניים לרוב ערי העולם המפותח- היפר לוגיסטיקה וצרכנות דיגיטלית.
 

הנחיית עבודה
אדר' שמעיה צרפתי
אדר' ישי וול
הנחיית מחקר
ד"ר אור אלכסנדרוביץ'
תמנע זאודר-שחורי
תוכנית ארכיטקטורה ובינוי ערים

פרויקטים נוספים בסטודיו