איים בעיר

פרויקט גמר 2021
איים בעיר

בעוד שלתהליך הג'נטריפיקציה מובן חיובי ברור בהתהוותן ושיקומן של שכונות בערים הגדולות, במובנה השלילי ג'נטריפיקציה מאפשרת דחיקה, הן כלכלית, הן מבחינת טיפול עירוני תשתיתי והן חברתית. במונח 'דחיקה' אני מתייחסת לאופן בו התהליך מאלץ תושבים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך לצאת מבית מגוריהם, לעבור מקום, לסגור עסקים ואף לשלם מחיר גבוהה יותר על הנכס החדש. ישנם סיכונים נוספים הנוגעים לטראומה רגשית לאחר ניתוק ממקום קבע, התרחקות ממקור ההכנסה או מגורים חלופיים שאינם נאותים. בחקירה בנושא אני ארצה לבקר את התהליך בתוצאותיו השליליות, להבין את שלבי ההידרדרות של אותה אוכלוסייה ולהוכיח שאם במציאות כזו ישנו מעמד נמוך או חלש יותר, יש למדינה ולחברה אחריות וחובה לקבל אותם, לשים גם את הנושאים הקשורים בהם על סדר היום, לתת מענה לצרכים ולתנאי הקיום שלהם. ארכיטקטורה מחובתה לתת מענה לכל שכבות האוכלוסייה.

כיום אנו מכירים מצב בינארי שבו: מאשרים השקעות נדל"ניות שמפוררות את המרקם העירוני או מטיבים עם צרכי הציבור בפעולות שאינן מניבות רווחים. אני מציעה חלופה שמציעה תפיסה תכנונית חדשה. חלופה שתטיב עם צרכי הציבור ותשלב בתוכה פעולות נדל"ניות, מבלי לפורר את המרקם העירוני הקיים.

פלורנטין

ההנחה שלי היא שתהליכי ההתחדשות בשכונת פלורנטין יקרו בשנים הקרובות, כאשר היום ישנן כוונות להריסה באתר התכנון שלי 'מתחם הצריפים'. הריסת המקום היא בלחץ העירייה והשוק הפרטי, בעוד תושבים ועסקים מקומיים מתנגדים לצעד זה. מטרתו של הפרויקט לעמוד מול אותם גורמים פוליטיים ויזמיים מתוך מטרה לשמור על הקיים.

בעוד עיריית תל אביב ויזמים תאגידיים רואים פוטנציאל במגדלי יוקרה ובנייה לגובה הרב ביותר שיתאפשר בפנייה לקהל יעד אמיד, אני רואה כוונות אלו כטעות אסטרטגית לתכנון עירוני נכון. באתר התכנון תעשייה קלה עירונית המשפיעה מזה שנים באופן שוטף על הכלכלה בדרום תל אביב. מטרת התכנון היא לממש את הפוטנציאל הטמון במקום, כלכלי וחברתי, לאפשר צמיחה בתוכו וליצור מדיניות דיור מכילה שתהיה רלוונטית גם בעתיד הרחוק שבו האוכלוסייה צפויה להכפיל עצמה וקרקעות פנויות הולכות ומתמעטות. הוספת שכבה עירונית חדשה העומדת באינטראקציה עם המרקם הפיזי והחברתי שבאתר התכנון. שכבה נוספת זו תאפשר יחסים חברתיים חדשים בין ה"חדש לישן", בין תושבים מקומיים שהפרו את המקום עד היום פיזית, כלכלית וחברתית ובין אוכלוסייה חדשה שהפרויקט מכוון אליה. אוכלוסייה חדשה זו גם היא תהיה גורם מניע ותמשיך את תהליך ההתחדשות שקורה במקום, במטרה לשמור על היחסים החברתיים הקיימים ולפתח אותם.

הנחיית עבודה
פרופ"ח גבי שורץ
אדר' זיו לייבו
הנחיית מחקר
ד"ר רונן בן אריה
אדר' אלעד הורן
הילה פביאן
הילה פביאן
מסלול ארכיטקטורה ובינוי ערים
איים בעיר
איים בעיר
איים בעיר

פרויקטים נוספים בסטודיו