פרופ‘ נעמי כרמון

פרופסור אמריטה

מסלול תכנון ערים ואזורים


נעמי כרמון היא מתכננת ערים וסוציולוגית, פרופסור אמריטה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. עמדה בראש המסלול לתכנון ערים ואזורים ובראש המרכז לחקר העיר והאזור; שימשה כסגנית דיקן למחקר וללימודי מוסמכים, והחזיקה בקתדרה הטכניונית לתכנון ערים ואזורים. כיהנה כנשיאה של האגודה הסוציולוגית הישראלית. זכתה בפרסים אקדמיים ובתואר 'יקירת התכנון' של איגוד המתכננים בישראל (2016).

לזכותה של כרמון נזקפים למעלה מ־200 פרסומים אקדמיים, כולל ספרים, מונוגרפיות ומאמרים בכתבי עת מדעיים ומקצועיים. היא הנחתה למעלה מ־60 משתלמים לתארים מגיסטר ודוקטור, רובם בתחומי תכנון ערים ואזורים. מחוץ לטכניון שימשה כפרופסור אורחת ב-MIT, UCLA, אוניברסיטת בריטיש קולומביה בקנדה ואוניברסיטת אוקלנד בניו זילנד, בנוסף על מינויים באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת חיפה. הרצתה במסגרות אקדמיות ואחרות בחמש יבשות תבל.

נעמי כרמון זכתה להיות הראשונה באקדמיה הישראלית ששילבה נושאים חברתיים בתכנון עירוני. בין תחומי התמחותה: התחדשות עירונית ושיקום שכונות; מדיניות דיור ותכנון דיור; חוסן עירוני; אוכלוסייה, דיור ושירותים - ברמה לאומית ומקומית; הערכה של תכניות חברתיות מרובות-מטרות. היא עוסקת גם בנושאים סביבתיים ובקיימות, ובמיוחד בתכנון עירוני רגיש למים, תחום שהיא ייסדה בישראל יחד עם עמיתה אורי שמיר.

מחקריה בהווה: חלופות לשידרוג, חיזוק ומיגון של בנייני מגורים בפריפריה הגיאוגרפית של ישראל; מעגלי השפעה של התחדשות עירונית; מדידת חוסן עירוני והגורמים אשר מחזקים/מחלישים אותו; אמצעים לחיזוקו של חוסן עירוני; תכנון רגיש למים ופתרונות מבוססי טבע (NBS). וגם: משפט קשה ומשפט רך: עיצוב תפקיד הנציבה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטאות בישראל.

 


/סוציולוגיה עירונית /התחדשות עירונית /מדיניות דיור /תכנון ואיכות חיים של מיעוטים ומהגרים /קיימות ותכנון רגיש למים /חוסן עירוני

נעמי כרמון
סגו 604