המעבדה לחומר מקודד

המעבדה לחומר מקודד

Coded matter lab logo

אנחנו עומדים בשערי המהפכה התעשייתית הרביעית. בשנים האחרונות זכינו לראות התקדמות הולכת וגוברת בפיתוח של טכניקות ייצור דיגיטליות כגון הדפסה תלת-ממדית, ייצור רובוטי וסריגה דיגיטלית. טכנולוגיות אלה, יחד עם טכנולוגיות מבוססות בינה מלאכותית ו-IoT (האינטרנט של הדברים), יגרמו להעברת הייצור התעשייתי ממפעלים גדולים לבתי חרושת דיגיטליים מקומיים וקטנים, וישבשו את המודלים העסקיים ואת שרשראות האספקה של תעשיות שלמות. המהפכה הזאת תשנה לא רק את האופן ואת המיקום שבהם מיוצרים המוצרים אלא גם את אופן עיצובם, ולפיכך היא דורשת מהמעצבים לפתח כישורים וידע חדשים.

אחרי שנים של ניתוק בין העיצוב לייצור, אמצעי הייצור הופכים לנגישים למעצבים. הייצור הופך שוב להיות חלק בלתי נפרד מתהליך העיצובי. כמו במציאות שקדמה למהפכה התעשייתית הראשונה, המעצבים שוב מעורבים בייצור מוצרים, אלא שהפעם הכלים הינם דיגיטליים. אלגוריתמים, קידוד ומכונות לייצור דיגיטלי הינם הכלים הבסיסיים והעיקריים של מעצבים בעידן המהפכה התעשייתית הרביעית.

המטרה

המעבדה לחומר מקודד היא חלק ממעבדות המסלול לעיצוב תעשייתי. ראש המעבדה: יואב שטרמן.

מטרת המעבדה היא להמציא טכנולוגיות ייצור דיגיטליות חדשות ולבסס תהליכי עבודה עיצוביים חדשים מבוססי מידע. תהליכים אלה יחשפו אופקים חדשים של עיצוב ויאפשרו ייצור של מוצרים מותאמים אישית המיוצרים על בסיס דרישה.

מיקוד המחקר

המעבדה משמשת כמרכז רב־תחומי לחקר הקורלציה בין עיצוב פרמטרי לייצור דיגיטלי בהקשר של עיצוב מותאם אישית, תוך התמקדות בטקסטיל ומוצרים בעלי ממשק עם גוף האדם.

המחקר במעבדה ממוקד בתחומים הבאים:

אינטראקציה בין אדם למחשב בהקשרים של ייצור דיגיטלי

טקסטיל דיגיטלי חכם

ייצור והרכבות באמצעות רובוטים

חומרים ברי־תכנות

הציוד לייצור דיגיטלי במעבדה כולל:

STOLL ADF 530 Ki Bc W  – מכונת סריגה דיגיטלית תעשייתית

TC2 digital weaving machine – מכונת אריגה דיגיטלית 

FlashForge Creator 4  – מדפסת תלת־ממדית תעשייתית המיועדת לחומרים גמישים

UR5e  – זרועות רובוטיות שיתופית

Raise3D Pro2  – מדפסת תלת־ממד

PAM  – מדפסת תלת ממד המשתמשת בגרגירי פולימרים כחומר גלם.

 

מידע נוסף ניתן למצוא באתר המעבדה, כאן.

(קרדיט תצלום: יובל גור)