מחקר ולימודי אדריכלות, תכנון, ועיצוב במאה ה-21

התמודדות עם האתגרים הסביבתיים, הכלכליים, והחברתיים בפניהם אנו עומדים היום דורשת גישה רב-תחומית וחדשנות טכנולוגית. הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון מובילה גישה פדגוגית המשלבת בין לימודי האדריכלות, אדריכלות נוף, תכנון ערים ואזורים, ועיצוב תעשייתי, ומבוססת על טכנולוגיות מתקדמות יחד עם אחריות לסביבה, לחברה ולתרבות. שילוב זה מאפשר לסטודנטים הלומדים בפקולטה להבין את האפשרויות העומדות כיום לרשותנו בעקבות ההתפתחויות האחרונות בתחומים של טכנולוגיות המידע, הנדסת חומרים, ושיטות בנייה חדשניות, וכן להעריך ולבקר את השפעותיהן של אפשרויות אלו על תחומי העיצוב השונים, על הסביבה ועל הקהילה אותה הן משרתות.


ארכיטקטורה, אדריכלות נוף, תכנון ערים ואזורים ועיצוב תעשייתי הינם תחומים עתירי ידע וטכנולוגיה: כדי להשיג את המטרות השימושיות, התרבותיות, החברתיות, הכלכליות והאסתטיות הרצויות, הם עושים שימוש בטכנולוגיה הן בזמן תהליך התכנון, והן במוצרים עצמם. חידושים טכנולוגיים– שלעתים קרובות כמה מהם מופיעים יחדיו באותה העת – משנים את תחומי תכנון אלה באופן מהותי, ודורשים הערכה ובקורת לפני יישומם בפועל.

במהלך ההיסטוריה ניתן למצוא דוגמאות רבות להשפעתם של חידושים טכנולוגיים על מקצועות התכנון: האבן הראשה האטרוסקית, שהובילה להמצאת קמרון הקשת, אפשרה למהנדסים הרומאים עוד בשנת 27 לספירה לבנות גשרים חזקים ועמידים, והובילה אותם להמצאת מבנה הכיפה. המצאת “הקשתות המעופפות” במאה ה-12 אפשרה לרבי-הבנאים האירופאים לעבור מבנייה של קירות עבים בכנסיות הרומנסקיות לבניית התקרות הגבוהות של הקתדראלות הגותיות. המצאת הפרספקטיבה והשרטוט בקנה מידה באיטליה של המאה ה-15 שינתה באופן קיצוני את פני הארכיטקטורה, ויצרה את משרת הארכיטקט אשר החליפה את משרת הרב-הבנאי שהייתה נהוגה בימי הביניים. המצאת תהליך ייצור הפלדה ההמוני בידי הנרי בסמר במאה ה-19, יחד עם המצאת המעלית הבטיחותית בידי אלישע אוטיס, אפשרו לארכיטקטים כמו דניאל בורנהם לעצב ולבנות גורדי שחקים בתחילת המאה ה-20.

במאה ה-21, חידושים בתחום טכנולוגיות התכנון הממוחשבות, יחד עם פיתוחן של שיטות בנייה חדישות וחומרי בניין מתקדמים, שוב משנים את תהליכי התכנון ואת תוצרתם. הם מעניקים לארכיטקטים, למתכננים ולמעצבים אפשרויות חדשות אשר יכולות לשנות בקיצוניות את האובייקט המתוכנן, את הדרך שבה אנו מתכננים אותו, ואת דרכי השימוש בו. כלי תכנון חדשים מאפשרים לארכיטקטים ולאדריכלי נוף לדַמות צורות בנייה חדשות, בניינים העונים בצורה טובה יותר על צרכינו (ואף צרכי הסביבה), ואפילו סוגים חדשים של סביבות המשלבות מרחבים פיזיים ווירטואליים. שיטות הדמיה מתקדמות ומערכות מידע גיאוגרפי (GIS) מאפשרות למתכנני ערים ואזורים לחזות מראש התערבויות אורבניות ולייעל את ההתמודדות עמן. מעצבים תעשייתיים יכולים להפיק במהירות דגם ראשוני של מוצרים חדשים. טכנולוגיות תקשורת ושיתוף פעולה מאפשרות לארכיטקטים, מהנדסים, קבלנים ולקוחות לעבוד באופן הדדי והדוק יותר מאי פעם, וכתוצאה מכך להפיק מוצרים מורכבים יותר, חדשניים יותר ויעילים יותר.

הכרת האפשרויות שמעניקים לנו חידושים טכנולוגיים אלה הינה חלק חשוב מלימודי הארכיטקטורה, אדריכלות הנוף, תכנון ערים, והעיצוב התעשייתי במאה ה-21, ויישומם לצרכי האדריכלים, המתכננים, והמעצבים מהווים חלק חשוב מן המחקר בפקולטה.

לטכניון מסורת עשירה ורבת שנים של חדשנות טכנולוגית בתחומים רבים, כולל ארכיטקטורה, אדריכלות נוף, תכנון ערים ואזורים, ועיצוב תעשייתי. מסורת זו מאפשרת לפקולטה לטול תפקיד מוביל בלימודי הארכיטקטורה, התכנון והעיצוב, ובמחקר הקשור בתחומים אלה, כשם שהובילה את תעשיית הבניה ועיצוב הנוף בישראל במאה האחרונה. סטודנטים לארכיטקטורה, אדריכלות נוף, תכנון ערים ואזורים ועיצוב תעשייתי מפיקים תועלת משיתוף הפעולה בין תחומי הלימוד השונים בפקולטה, ועם מהנדסים אזרחיים ומהנדסי חומרים, חשמל ומכונות, עם מדעני מחשב, עם מהנדסי תעשייה וניהול וגם עם ביולוגים ורופאים. בד בבד, תחומי לימוד אלה מפיקים תועלת מאופן החשיבה הייחודי שמציעים ארכיטקטים, מתכננים ומעצבים.

הפקולטה ממשיכה לאמץ גישות חדשות ללימודי הארכיטקטורה, התכנון והעיצוב. היא ממשיכה לחזק, להעצים ולחדש ערכים ושיטות מסורתיים – היסודות שעליהם מושתתים לימודי התכנון – ומפתחת שיטות, יישומים ודרכי פעולה חדשים. חזוננו הוא להביא לידיעת הסטודנטים אשר יעסקו במקצועות התכנון במהלך המאה ה-21 את השינויים שמביאות עמן הטכנולוגיות והשיטות החדשות, לאפשר להם להעריך ולבקר את השפעותיהן על תחומי התכנון השונים, על הסביבה ועל הקהילות שלהן הם מעניקים את שירותיהם, ולהוביל את פיתוחן תוך שמירה על הערכים החברתיים, התרבותיים, הכלכליים, הסביבתיים והמקצועיים שהנחו מקצועות אלה בחמשת אלפי השנים האחרונות.