שאלות ותשובות

1. האם ניתן לסיים את תכנית הלימודים בפחות משש שנים?

כן. בשל שיטת הצבירה הנהוגה בטכניון, סטודנטים חרוצים ומצטיינים יוכלו לסיים את התכנית ב-5 שנים. היקף הלימודים לתואר הראשון הוא 160 נק׳ ולתואר השני הוא 80 נק׳ נוספות.

2. מהן השפעותיה של התכנית על ההתמחות (הסטאז’) הנדרש כיום?

נבדקת אפשרות לקצר בשנה את תקופת ההתמחות, לסטודנטים שילמדו את מלוא התכנית וישלבו עבודה מעשית במשרד מאמן או במסגרת שניים מקורסי הסטודיו של התואר השני.

3. האם סטודנטים ובוגרים מבתי ספר לארכיטקטורה אחרים יכולים להתקבל ללימודים לקראת התואר M.Arch ? באילו תנאים?

כן, בתנאי שיעמדו בדרישות המוצבות בפני הסטודנטים בטכניון. בעלי ממוצע נמוך יעברו ועדת קבלה.

4. האם בעקבות התכנית החדשה ייעשה שינוי בתהליך הרישום לקבלת תעודת ‘אדריכל רשום’ בתום הלימודים?

לא. בוגרי התואר המקצועי בארכיטקטורה בטכניון יירשמו אוטומטית, כפי שהיה נהוג עד כה.

5. האם ניתן להתקבל לתארים גבוהים נוספים/אחרים מלבד התואר השני המוצע בתכנית?

כן. בוגרי התואר הראשון יכולים להמשיך ללימודי תואר שני בפקולטה – בארכיטקטורה, באדריכלות נוף, בתכנון ערים ואזורים ובעיצוב תעשייתי. כמו כן פתוחים בפני בוגרי התואר הראשון תארים מתקדמים אחרים בטכניון ובאוניברסיטאות אחרות בארץ ובחו”ל.

6. האם ניתן לעבוד כאדריכל במשרד אדריכלים עם סיום התואר הראשון החדש (B.Sc במדעי הארכיטקטורה)? 

כאדריכל, לא. אבל… התואר הראשון הוא תואר עיוני במדעי הארכיטקטורה ואיננו תואר מקצועי. ההכשרה הרחבה שיקבל בוגר במדעי האדריכלות תאפשר לו לעבוד במגוון של תחומי עיצוב וגם במשרדי אדריכלים במגוון של תפקידי מחקר, עיבוד וייצוג (פרזנטציה). התואר הראשון הוא קרש קפיצה ללימודים מתקדמים (לתואר מגיסטר) בתחומים רבים כגון תכנון עיר ואזור, עיצוב תעשייתי, נדל”ן ותארים מחקריים (M.Sc) בארכיטקטורה ובאדריכלות נוף, ותחומים רבים בטכניון ובאוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. כל זאת בנוסף לאפשרות להשלים את התואר המקצועי בארכיטקטורה.

7. האם שינוי זה מתקיים גם בבתי הספר האחרים לארכיטקטורה בארץ?

למיטב ידיעתנו, כל בתי הספר לארכיטקטורה בארץ מתכוונים לעבור למתכונת החדשה. הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון היא הראשונה לקיים שינוי זה כבר בשנה”ל תשע”ו.