אנשים

יהודה קלעי
פרופסור

04-8294001

Segoe 516

kalay@technion.ac.il

פרופסור יהודה קלעי נבחר לשמש כדיקן הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, חיפה, החל מאוקטובר 2010, וכמחזיק הקתדרה על שם הנרי ומרילין טאוב. קודם לקבלת מינויו כדיקן הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון בישראל, פרופסור קלעי לימד במשך 18 שנים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה ושימש כיושב ראש מרכז המדיה החדשה, אותו ייסד בברקלי, בין השנים 2004-2007.

 

פרופסור קלעי נושא בתארים אדריכל ובונה ערים ומגיסטר לאדריכלות מהטכניון. את תואר הדוקטור סיים באוניברסיטת Carnegie Mellon בפיטסבורג, פנסילבניה, בארה"ב. עם סיום לימודי הדוקטורט, לימד פרופסור קלעי במשך 10 שנים במחלקה לארכיטקטורה באוניברסיטת ניו יורק בבאפלו, לפני שעבר ללמד בברקלי. הוא היה בין מייסדי האיגוד המקצועי ACADIA - Association for Computer Aided Design in Architecture ושימש כאחד מנשיאיו. במשך 12 שנים שימש פרופסור קלעי כאחד משני עורכי העיתון המקצועי Automation in Construction בהוצאת Elsevier.

 

תחום המחקר של פרופסור קלעי מתמקד בשימושי המחשב בתהליך התכנון. הוא מתעניין בהדמיה ונוכחות דיגיטלית וירטואלית. הוא חוקר את האינטראקציות ההדדיות בין המקום, התושבים, ופעילותיהם השונות: כיצד משפיעה תצורת החלל על תפקוד המשתמשים בו. קלעי יישם את מחקריו לשיחזור מקומות ושכונות שונות ברחבי העולם,כגון שיחזור וירטואלי של קהיר במאות ה-11 וה-16; שכונה באוקלנד, קליפורניה, כפי שהיתה בשנות ה־40 של המאה הקודמת; את העיר סאמבור פריי קוק בקמבודיה במאה השביעית לספירה; ואת העיר סירקאפ מהמאה הראשונה לספירה, שנמצאת כיום בפאקיסטן. לאחרונה, מיישם פרופסור קלעי את המתודולוגיה ואת הוויזואליזציה הדינמית במרכז הרפואי החדשני Alta Bates הנמצא בבניה, באוקלנד, קליפורניה.

 

פרופסור קלעי פרסם יותר מ- 100 מאמרים מקצועיים (כ- 70% מהם בעיתונות המקצועית) ושמונה ספרים, האחרונים בהם: Collaborative Working Environments for Architectural Design - Palombi, 2009; בשיתוף עם פרופ' Carrara מהאוניברסיטה של רומא, באיטליה New Heritage: Cultural Heritage and New Media - Routledge, 2008; בשיתוף עם פרופ' KVAN מאוניברסיטת מלבורן באוסטרליה Architecture's New Media - MIT, 2004.


קורות חיים (PDF)