מרכז המחקר למורשת הארכיטקטורה בישראל

 

המורשת הבנויה בישראל היא ייחודית: קיום שכבות רבות של ארכיטקטורה מתקופות קדומות ועד ימינו, מהווה תופעה נדירה בקנה מידה עולמי, המחייבת שימור ותיעוד. האדריכלות הישראלית היא גם דוגמא משמעותית לתנועות הארכיטקטורה השונות של המאה העשרים, על ערכיהן התרבותיים, והעיצוביים האיכותיים. מורשת הבנויה בישראל הינה בעלת חשיבות בינלאומית, חשיבות שזכתה לאחרונה להכרה על ידי אונסק"ו, בהכרזה על מצדה, תל אביב ועכו העתיקה כאתרי מורשת עולמית.

 

מרכז המחקר למורשת הארכיטקטורה בטכניון מנהל מחקרים שמטרתם חקר תיעוד של הסביבה הבנויה של ישראל. הוא משרת הן כמכרז מחקר ברמה בינלאומית והן ככלי הדרכה עבור אדריכלים וגופי תכנון רשמיים. מרכז המחקר הוא ביטוי הוקרה לאבות המייסדים של האדריכלות הישראלית, לממשיכיהם בני זמננו ולחברה הישראלית בכללותה.

 

תחומי העיסוק העיקריים של מרכז המחקר הם: שימור של המורשת התרבותית וההיסטורית, שיקום והתחדשות עירונית, פיתוח אדריכלי של ישראל, מורשת הארכיטקטונית הערבית בישראל, יחסים בין לאומיים בנושאי ארכיטקטורה עם ארצות הים התיכון והמזרח התיכון ועל ארכיטקטורה המקומית המצויה בהם.

 

מרכז המחקר הוא רב תחומי באופיו ופרוייקט לאומי בהיקפו מבחינת תחומי עיסוקו. מרכז המחקר שוכן בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. גרעין חברי מרכז המחקר כולל מומחים מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, כמו גם שותפים מפקולטות אחרות בטכניון. מרכז המחקר למורשת הארכיטקטורה משתף פעולה עם אוניברסיטאות בישראל ובעולם.

 

  

המרכז פתוח לקהל הרחב בימים א' ו - ד' 09:30-13:00, בתאום מראש.

לפרטים נוספים ניתן לפנות בדוא"ל  ahrc@technion.ac.il

טלפון: 972-4-8294011 ; פקס: 972-4-8294617