ממשק משתמש טבעי (NUI) לאפליקציית מידול תלת מימדית - גילה כורם

גילה כורם

פיתוחים טכנולוגיים מהשנים האחרונות, כדוגמאת הטלפונים החכמים בעלי מסכי המגע, משנים את הדרך בה אנחנו מקיימים אינטראקציות עם מידע דיגיטלי. הממשקים החדשים מאפשרים לנו "לגעת" במידע ולבצע עליו פעולות ללא מתווכים כגון עכבר ומקלדת. ממשק כזה שיכול להחשב כ- NUI- ממשק משתמש טבעי, משפיע מהותית על הדרך בה אנחנו מעצבים סביבות דיגיטליות חדשות.

 

מטרת המחקר היא לבנות מערכת מידול תלת מימדית המופעלת על ידי מחוות הגוף של המשתמש. לצורך כך אנחנו נעזרים במצלמת עומק שמאפשרת זיהווי מחוות גוף כדוגמא מצלמת הקינקט של מייקרוסופט (Microsoft’s Kinect). מצלמה זו מאפשרת לזהות את גוף המשתמש במרחב התלת מימדי. בעזרת ניתוח התנועה ניתן לפרש תנועות מסויימות כפקודות המפעילות מערכת מחשב. אינטראקציה כזו נדרשת להיות טבעית ואינטואיטיבת ככל הניתן על מנת לאפשר למשתמשים חדשים להפוך למשתמשים מומחים בזמן הקצר ביותר.

 

על מנת לאתר מהן תנועות הגוף הטבעיות לשליטה במערכת מורכבת בה חלק מהפקודות זרות למשתמשים מתחילים, אנו עורכים סקרים מקדימים עם מגוון רחב של אוכלוסיות יעד. מטרת שלב זה היא לגלות מה הם המודלים המנטליים הקיימים של המשתמשים ולהעזר בהם על מנת לעצב את סט הפקודות למערכת המידול שלנו.

 

לאחר שלב מימוש המערכת נערוך מבחני שימושיות בשלושה פרמטים: שביעות רצון (סובייקטיבי), עמידה במטלות (אובייקטיבי) ומדדים פיסיולוגיים (ביולוגי) על מנת לבחון את המערכת שעיצבנו.

 

לינק לפוסטר המחקר 2013

לינק לפוסטר המחקר 2014

 

מנחה: פרופ"ח נעמי ביטרמן ופרופ' גרשון אלבר (פקולטה למדעי המחשב)

 

מחקר זה נערך בשיתוף עם מאור גרינברג (הפקולטה למדעי המחשב)